EGAP letos pojistil vývoz zemědělské techniky, potravin i býčího spermatu

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) letos pojistila agroexport za více než půl miliardy korun. Vývoz zemědělské techniky, potravin a doplňků mířil do šestice zemí – a to do Ruska a na Ukrajinu, na Kubu, do Kazachstánu, Arménie a Turecka. Své služby exportní pojišťovna nabídne i dalším vývozcům a to na dnes začínající výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích na stánku Ministerstva zemědělství ČR.

Zatím největším letošním obchodním případem je vývoz traktorů společnosti ZETOR TRACTORS a.s. do Ruska a na Ukrajinu,“ říká generální ředitel EGAP Jan Procházka a doplňuje: „Obecně vidíme v posledních dvou letech mnohem vyšší zájem z těchto dvou zemí o českou zemědělskou techniku a technologie a je to logické – obě země chtějí být soběstačnější v produkci potravin. Kromě Zetoru dodala zemědělskou techniku do Ruska a na Ukrajinu společnost BEDNAR FMT a do Ruska probíhají průběžně dodávky techniky od firmy Farmet.“

EGAP i letos pokračuje v pojišťování vývozu na Kubu. Zatím tam česká společnost Simplex CZ vyvezla s pojištěním EGAP potravinářskou pšenici, sušené mléko, syrovátku a další komodity za téměř 150 milionů korun a další dodávky by ještě měly být do konce roku realizovány. „V případě Kuby pokračujeme v podpoře exportu surovin a komodit, i tady ale registrujeme velký zájem o české technologie – především pro masný, mlékárenský a nápojový průmysl a pekárenství,“ dodává Jan Procházka.

Novinkou je letos spolupráce s tradičním českým výrobcem potravin – společností HAMÉ. Ta své výrobky vyváží do desítek zemí, s EGAP se dohodla na spolupráci při vývozu paštik a dalších výrobků na Ukrajinu. Stálicí v portfoliu klientů EGAP je naopak výrobce doplňků stravy – společnost WALMARK. V letošním roce EGAP pojistil její vývoz do Kazachstánu a do Arménie.

Novým teritoriem v oblasti agroexportu je pak letos pro EGAP Turecko. Už delší dobu se tam daří vyvážet českým chovatelům hovězí dobytek. Jen strakatých jalovic dodávali chovatelé do Turecka okolo 10 000 kusů za rok, ještě vyšší počty se v součtu týkaly býčků určených na výkrm nebo už přímo na jatka. Český strakatý skot patří spolu s holštýnským skotem mezi dvě nejrozšířenější plemena v tureckých chovech. Současně ale roste i vývoz býčího spermatu. EGAP letos pojistil první dodávku inseminačních dávek, které do Turecka dodalo Chovatelské družstvo Impuls. „Turecko je tradiční obchodní partner Evropy, kterého bychom neměli opouštět ani přes současnou ekonomickou či politickou situaci. Česká republika zdaleka nevyužívá potenciálu, který jim turecký trh nabízí. Například inseminačních dávek plemene Fleckvieh je ročně do Turecka importováno na 2 miliony,“ říká k exportu do Turecka ředitel Chovatelského družstva Impuls Michal Basovník. Toto družstvo působí na tureckém trhu již od roku 2011. „V letošním roce dosáhl export inseminačních dávek vyrobených v ISB Bohdalec do Turecka nového maxima a to i díky možnosti využít ke snížení rizika při uzavírání obchodních kontraktů s novými zákazníky služeb společnosti EGAP,“ dodává Michal Basovník.

Zdroj: www.egap.cz