Koruna posiluje rychleji než se čekalo, ceny potravin i nemovitostí rostou. ČNB nebude se zvýšením sazeb otálet, říkají analytici
- Kurz české měny se ve čtvrtek krátce dostal pod hranici 26 korun za euro.
- Podle analytiků posilování koruny napomáhá očekávané zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB.
- Při rozhodování o sazbách bude ČNB přihlížet k vývoji inflace a také cen nemovitostí. Jejich růst patří k nejrychlejším ze všech zemí EU.
Když na začátku dubna centrální banka po třech a půl letech přestala uměle oslabovat korunu, analytici oslovení v průzkumu HN očekávali, že česká měna do konce roku zpevní na 26,13 koruny za euro. Ve skutečnosti však tuto metu prolomila dříve. Ve čtvrtek se dokonce na okamžik dostala poprvé od roku 2013 pod 26 korun za euro. Vzápětí sice mírně ztratila, přesto je proti začátku dubna silnější o více než 3,5 procenta.
Posilování koruny pomáhá především dobrá kondice české ekonomiky. V posledních dnech pak měnu podpořilo také rostoucí očekávání investorů, že centrální banka za dva týdny poprvé téměř po 10 letech zvýší úrokové sazby, aby tak udržela pod kontrolou růst cen. Růst sazeb by udělal korunu atraktivnější v očích zahraničních investorů, což by podpořilo její další zpevňování.
„České ekonomice se hodně daří. Je to vidět především na trhu práce, kde vzrůstá tlak na zvyšování mezd. To by se mělo projevit na vyšší možnosti spotřebitelů utrácet, a tím pádem i na rostoucí inflaci. ČNB na to bude muset reagovat zvýšením sazeb,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.
Důvodem růstu cen v ekonomice je však nyní především zdražování potravin. Například máslo je nejdražší v historii, v obchodech stojí téměř 50 korun, což je o 40 procent více než před rokem. O desítky procent podražily také další mlékárenské výrobky, vejce či cukr. Zdražování přitom podle ekonomů jen tak neskončí. „Je třeba počítat s tím, že ceny potravin ještě neřekly své poslední slovo. Ostatně ceny v zemědělství stále rostou a letošní mizerná úroda nejspíš jejich dramatické snížení nepřinese,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.
Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera bude ČNB při svém uvažování o výši úrokových sazeb přihlížet také k růstu cen nemovitostí. Ten v prvním čtvrtletí dosáhl meziročně téměř 13 procent, a patří tak k nejrychlejším ze všech zemí EU. „I z toho důvodu se domníváme, že centrální banka již nebude se zvyšováním sazeb otálet,“ řekl Seidler.
Posilující koruna vyhovuje dovozcům a také Čechům, kteří cestují na dovolenou do zahraničí. Za svoje peníze si v cizině pořídí více zboží a služeb. V jiné situaci jsou exportéři. „Pro vývozce to není libá píseň, ale většina z nich si alespoň část očekávaných příjmů zajistila. Dopad proto nebude tak velký, jak by mohl být,“ říká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.