Květnová čísla potvrdila očekávaný propad exportu i bilance ZO
Mladé Buky, 9. 7. 2018 – Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v květnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 6,9 mld. Kč, což představuje poměrně výrazný meziroční pokles o 8,2 mld. Kč, tedy o více než 54 %. Vývoz meziročně poklesl o 2,6 % (na 305,1 mld. Kč), dovoz stagnoval, když importéři dovezli zboží v objemu 298,2 Kč.
Po dobrých dubnových číslech přišlo v květnu ochlazení v podobě meziročního poklesu objemu exportu. Nelze to přičítat menšímu počtu pracovních dní vzhledem ke svátkům, těch bylo letos v květnu stejně jako vloni. Ve výsledku se ale odráží velmi vysoká statistická základna, neboť v loňském květnu rostl export dvouciferným tempem. Za horšími výsledky zahraničního obchodu lze také najít slabší květnovou průmyslovou výrobu, která se do čísel exportu promítá. Navíc došlo v květnu ke snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly o nezanedbatelných 4,7 mld. Kč a prohloubení deficitu bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty o 3,0 mld. Kč. V kumulaci za pět měsíců se již pomalu začínají drolit tradiční pilíře našeho exportu, a to SRN, kde meziroční propad činí více než 5 mld. Kč (tj. -0,9%) a v prodeji osobních automobilů a jejich náhradních dílů činí propad dokonce více než 23 mld. Kč (tj. -6,1%).
Malou nadějí pro další měsíce tak může být poměrně výrazně oslabení koruny, která prolomila hranici 26 korun za euro a reagovala naprosto opačně, než bylo očekáváno po zvýšení signální sazby Českou národní bankou. Oslabila tak o více než korunu oproti nejsilnějším hodnotám ze začátku letošního roku, což by mohlo trochu pomoci výsledkům exportu v letních měsících. Přineslo by to alespoň mírné osvěžení jinak horkého léta, které exportéry čeká.
Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů