Otto Daněk: Nižší cena a menší objem – ropa a zemní plyn pomohly kladné obchodní bilanci

 

Podle dnes zveřejněných předběžných údajů skončila v červnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 18,2 mld. Kč, což byl meziročně o 33,4 mld. Kč lepší výsledek. Meziročně se vývoz opět dostal do růstových hodnot, stoupl o 1 % na 398,3 mld. Kč, zatímco dovoz klesl o výrazných 7,2 % na 380,1 mld. Kč.

Pod poměrně vysoký červnový přebytek zahraničního obchodu se podepsala především cena ropy a zemního plynu, která v meziročním srovnání výrazně klesla. Snížil se i objem dovezeného množství. Tato „kombinace“ snížila schodek obchodu s těmito komoditami o výrazných 16,6 mld. Kč. Na druhé straně se podle čísel dařilo automobilovému průmyslu. Přebytek stoupl o 7,8 mld. Kč, ale je třeba zmínit, že srovnávací základna je s loňským červnem poměrně nízká, což bylo způsobeno nedostatkem některých komponent a s postupným dokončováním již téměř hotových vozů z minulého roku, tak dochází k růstu dynamiky exportu v roce letošním. Po vyprodání těchto zásob lze očekávat zpomalení exportu této komodity. Pozitivní zprávou je, že po květnovém zbrzdění se český export opět dostal do růstu, byť „“jen“ jednoprocentního.

Čísla za červen nám taky uzavírají první letošní půlrok. Pokud se podíváme na čísla za celé období, tak vypadají celkem pozitivně, alespoň z pohledu českých vývozců: export rostl o 5 % a přebytek obchodní bilance dosáhl téměř 80 mld. Kč. To je ve srovnání s loňským rokem, kdy byla v podobné výši ale se záporným znaménkem, výrazný rozdíl.

A protože máme předběžné výsledky za první pololetí, přidám i pár dat z přeshraničního obchodu. Bilance ZO v přeshraničním pojetí dosáhla hodnoty 303 mld. Kč a překonala tak výsledek prvního pololetí minulého roku o 243 mld. Kč – to je první dobrá zpráva za první pololetí. Druhou dobrou zprávou je, že export v kumulaci dosáhl téměř 2,9 bil. Kč a byl tak vyšší oproti stejnému období roku minulého o 125 mld. Kč (+4,6 %). Silně znepokojující informací však je, že zatímco v lednu export meziročně rostl o 14,1 %, v únoru o 10,4 %, v březnu o 5,8 %, v dubnu o 2,0 %, ale v květnu se již propadl o 1,4 % a červnu se propadl o 1,6 %. To nepřináší optimismus pro následující měsíce. Na vině není jenom chladnoucí poptávka, ale svůj významný vliv mají vysoké ceny energií, vysoké úroky z úvěrů, rostoucí tlak na růst mezd v souvislosti s vysokou mírou inflace, což má za následek postupné ztrácení konkurenceschopnosti českých exportérů na zahraničních trzích!

Jak již delší dobu upozorňujeme, dynamika exportu i importu je nízká, některé firmy bojují s poklesem poptávky, což v červenci opět potvrdil index PMI, či konjunkturální průzkum. Stále významnějším rizikem pro tuzemské exportéry je navíc i ochabující výkonost německého průmyslu, když zřetelný pokles vykázaly v červenci indexy PMI i Ifo.  Na druhou stranu, do karet exportérům alespoň trochu hraje oslabující koruna, která od dubna oslabila již o korunu vůči euru, tedy o 4 % ale i tak je o 50 hal/€ silnější, než loni na začátku srpna. Za první pololetí tak ve srovnání s minulým rokem přišli exportéři vlivem silnější koruny o 116 mld. Kč.

 

Otto Daněk

místopředseda Asociace exportérů

V případě jakýchkoliv dalších dotazů kontaktujte:

 Otto Daňka, místopředsedu Asociace exportérů

mailem: danek@atas.cz

telefonicky: +420 605 239 636

 

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů