Vývoj kurzu koruny bude jako jízda na horské dráze
Česká národní banka ukončila devizové intervencí, čímž přestala bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Lidé a podniky se musejí připravit, že s tuzemskou měnou to bude jako na houpačce.
Jiří Rusnok na tiskové konferenci oznámil ukončení režimu devizových intervencí.
Několikaletá jistota, že česká měna neposílí pod úroveň 27 korun za euro, je u konce. Česká národní banka ve čtvrtek 6. dubna ukončila režim intervencí, který odstartoval na podzim 2013. Česká měna zbavená okovů začala okamžitě posilovat a dostala se až na úroveň pod 26,60 koruny za euro. Takový vývoj ale nemusí vydržet dlouho.
Jak tvrdí analytici, ohledně koruny je jistá pouze jedna věc. V nejbližších dnech a týdnech bude vývoj jejího kurzu připomínat jízdu na horské dráze. Jak uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, centrální banka nebude zpočátku do kolísání kurzu zasahovat. Konec intervencí přirovnal ke stavu pacienta, který se probouzí po narkóze. „Necítí se dobře, ale to neznamená, že se operace nepovedla. Zatím pacient vypadá velmi dobře,“ řekl Rusnok.
Zhoršení situace českých vývozců
Kdyby nicméně koruna výrazně posílila či oslabila, dal guvernér ČNB jasně najevo, že je centrální banka připravena opět zasáhnout. „Intervence nejsou komnata, do níž se nelze vrátit,“ prohlásil ve čtvrtek 6. dubna. Centrální bankéři již dříve naznačili, že v krátkodobém horizontu by koruně dovolili posílit maximálně k hranici 25,50 koruny za euro.
V dlouhodobějším horizontu by koruna každopádně měla posilovat. „Kurz koruny bez závazků a intervencí ČNB by se dnes pohyboval kolem 25 korun za euro a možná by začínal i čtyřiadvacítkou. Po ukončení intervencí bude koruna směřovat zpět k této hodnotě. Ale platí, že to bude velmi pomalý proces s možnými výkyvy na obě strany,“ domnívá se bývalý viceguvernér ČNB a exšéf České spořitelny Pavel Kysilka.
Posílení koruny bezpochyby ztíží situaci českých vývozců. Jak uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk, posílení české měny o jednu korunu proti euru jim ubere 147 až 150 miliard korun. Právě vývozci vydělali v uplynulých letech na slabé koruně nejvíce – podle odhadů získali díky intervencím 687 miliard korun. I když bude koruna posilovat, čímž zlevní například dovoz potravin, vůbec to nemusí znamenat úlevu pro rodinný rozpočet. Maloobchodní řetězce si totiž třeba podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka mohou úpravou kurzu spíše vylepšit své marže.
Celý článek si můžete přečíst zde!