XVIII. Exportní fórum ve znamení BREXITU a ukončení intervencí ČNB
Mladé Buky, 30. 3. 2017 – Českému exportu se enormně daří. Podle asociace exportérů si ale na další překonávání rekordů budeme muset pár let počkat.
Export tuzemských firem dosáhl loni rekordních 3,97 bilionu korun, tedy meziročně o 2,3 procenta více. Dovoz se přitom v přeshraničním pojetí snížil o 0,2 procenta. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál mírně rostla, mířilo tam 83,6 procenta tuzemského vývozu. Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka ale takto pozitivní vývoj exportu končí. „Těch důvodů je celá řada. Rok 2017 bude pro exportéry prubířským kamenem. S největší pravděpodobností ČNB v nejbližší době zruší svůj kurzový závazek a v kratším časovém horizontu dojde k posílení koruny vůči euru a dramaticky naroste i volatilita kurzu EURa. Jak velké posílení to bude, je nyní velmi obtížné predikovat, nicméně exportéři s ním musí počítat,“ vysvětluje Otto Daněk.
Intervence ČNB dle propočtu Asociace exportérů za období od listopadu 2013 do ledna 2017 včetně přinesly exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. HDP České republiky tak byl zvýšen o 147 miliard korun.
Do letošní obchodní bilance podle Otto Daňka promluví kromě ukončení intervencí také rostoucí cena ropy, velkou neznámou bude také avizovaná ochranářská politika nového prezidenta USA D. Trumpa a výsledky voleb ve Francii.
Téma ukončení intervencí bude jedním z hlavních témat dnes začínajícího XVIII. Exportního fóra, na kterém se v Mladých Bukách sejde více než stovka českých exportérů, zástupců vlády a bank. Organizátoři vymezili témata širším způsobem, když do názvu celého fóra dali pouze jediné slovo – EXIT. Kromě ukončení intervencí ČNB tak bude dalším tématem BREXIT a jeho dopady na český export. Velká Británie je 5. nejdůležitějším obchodním partnerem českých vývozců, a tak se bude diskutovat především o dopadech na obchodní vztahy. Mezi vystupujícími jsou náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, obchodní rada zastupitelského úřadu v Londýně Aleš Opatrný, generální ředitel EGAP Jan Procházka, zástupci bank a analytici.
Exportéři chtějí diskutovat také o dalším vývoji vzájemných sankcí mezi EU a Ruskou federací, o nových exportních teritoriích a o nedostatku pracovních sil, který má stále ještě výrazný vliv na další růst českých firem. Dle odhadu Asociace exportérů došlo v roce 2016 z tohoto důvodu k výpadku v exportu přibližně v hodnotě 150 miliard korun.